Mi baja van Márki-Zay Péternek Rapcsák Andrással?
Még a városépítőként is számon tartott egykori polgármester szobrát is eltávolítaná Hódmezővásárhely főteréről a bukott miniszterelnök-jelölt.
Szükségessé vált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megkeresése, felmerült a kettős gazdálkodás gyanúja is – erről is beszélt Windisch László a gazdasági bizottság előtt.
Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke „A kampánypénzek ellenőrzésének állásáról szóló beszámoló” címmel adott tájékoztatást a vizsgálat aktuális helyzetéről az Országgyűlés gazdasági bizottságában. Az ÁSZ „különleges és összetett jelenségekre” bukkant, az ellenzék szerint bohózatról van szó – tájékoztatott az Index.
A lap tájékoztatott róla, hogy Windisch László kiemelte, ez nem jelentés, nem beszámoló, nincs megállapított tényállás. Amiről egyelőre be tudott számolni, az az alapos gyanú, illetve a vizsgálat jelen állásában összegyűjtött tények értékelése, de ez még nem minősül ÁSZ-jelentésnek. A vizsgálat megállapításait valamennyi párt vezetőjével mind írásban, mind szóban egyeztetni fogják, ezt követően hozzák nyilvánosságra a végleges jelentést. Pontos dátum egyelőre nincs, mert szükségessé vált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megkeresése, „olyan összefüggésekre, pénzmozgásokra” bukkantak, amelyekhez be kell vonni a NAV-ot is.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint Windisch beszámolt arról is, az ellenőrzésekből azt látják, hogy a kampányra fordított összegeknél
így a teljesítési igazolások hitelességénél felmerül a kettős gazdálkodás.
Az Index megtudta, az ellenzéki pártok az ÁSZ-hoz beadták a kampányfinanszírozásról szóló beszámolójukat, azonban ennek teljeskörűségével összefüggésben azért is merült fel kétely, mert Márki-Zay Péter maga nyilatkozta, hogy a közös kampány jelentős részét nem a pártok, hanem a MMM finanszírozta.
A kampányok ellenőrzése azért is történik, hogy megállapítsa az ÁSZ, jogszerű forrásból kerültek-e finanszírozásra, nem került-e tiltott finanszírozás becsatornázásra. Windisch László elárulta, hogy az MMM gyakorlatilag pártként viselkedett, vezetője az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje volt, részt vett a döntések meghozatalában, ezért gondolják, közös kampány volt, viszont a pártfinanszírozási törvény nem vonatkozott a szervezetre.
Az ÁSZ elnöke visszautasított minden olyan állítást, ami a függetlenségük megkérdőjelezésére vonatkozott, „aki ilyet tesz, mutasson egy olyan jelentést, amire alapozza az álláspontját. Ez egy folyamatos kommunikációs fogás az ellenzék részéről, úgy, hogy közben semmilyen konkrétumot nem mondanak. Arra szokták alapozni a véleményüket, hogy minket a parlament választott meg, engem konkrétan kétharmados többséggel. Tudja, Tordai úr, a demokráciának van egy olyan szabálya, hogy
a parlamentben azok vannak többségben, akiket a választópolgárok megszavaznak”
– mutatott rá Windisch László, hozzátéve: az ellenzéki képviselők álláspontja „mélységesen antidemokratikus, rombolja a független állami intézményekbe vetett bizalmat”.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt